مواد شیمیایی و محصولات وابسته
سرمایه‌گذاری در پالایشگاه‌های ایران سالهاست که کاهش یافته و ممکن است این کشور، که پیشتر صادرکننده مواد پلاستیکی و متانول بود، در آینده به واردکننده طیف گسترده‌ای از محصولات پتروشیمی تبدیل شود. منابع تجاری می‌گویند که این کشور به توسعه قابل‌توجه پالایشگاه و پروژه‌های پتروشیمی بخش پایین‌دستی نیاز دارد تا تغییری در این روند حاصل کند.
ایران که از لغو تحریم‌های هسته‌ای جان تازه‌ای گرفته است، همچنان با شرایط موردنیاز جمعیت جوان و روبه‌رشد و همچنین اقتصادی روبروست که برای پیشرفت آماده می‌شوند.
این کشور همچنین باید مواد شیمیایی درجه یک وارد کند تا بتواند نیازهای روبه‌رشد صنایع مختلفی نظیر داروسازی و آرایشی را تأمین نماید. نخستین باری که نیاز ایران به واردات محصولات پلیمری مشخص شد، زمانی بود که این کشور گام اول را برای بازسازی ظرفیت تولید خودرو برداشت.
حقایق مهم:
ایران در سال 2016 میلادی 4.2 میلیارد دلار محصولات شیمیایی از سراسر جهان وارد کرده است.
هند در سال 2016 میلادی 233 میلیون دلار مواد شیمیایی و محصولات وابسته به ایران صادر کرده است.
پلی‌اتیلن، صفحه/ورق/روکش/نورد پلاستیکی، اکسید آلومینیوم، حشره‌کش، سیلیکات‌های شیمیایی، رنگ واکنشی، ورق پلاستیکی و سایر موارد از مهمترین مواد شیمیایی و محصولات وابسته صادراتی هند به ایران به‌شمار می‌روند.
مواد پلاستیکی صادراتی از هند پنج درصد از سهم واردات ایران را به خود اختصاص می‌دهد و کاهش 12 درصدی تعرفه این محصولات نشاندهنده فرصت عالی سرمایه‌گذاری در ایران است.
هند بزرگترین صادرکننده اکسید آلومینیوم، دومین صادرکننده بزرگ حشره‌کش و مرگ موش، چهارمین صادرکننده بزرگ مواد لاستیکی و ششمین صادرکننده بزرگ مواد پلاستیکی به ایران محسوب می‌شود.