فناوری اطلاعات و تجهیزات وابسته
بازار مصرفی الکترونیک ایران که شامل دستگاه‌های رایانه، تلفن همراه و لوازم صوتی و تصویری می‌شود، در سال 2008 و 2010 میلادی به ‌ترتیب از ارزش تقریبی 7.3 میلیارد دلار و 8.2 میلیارد دلار برخوردار بود. سخت‌افزار مربوط به رایانه 47 درصد، لوازم صوتی و تصویری 28 درصد و تلفن همراه 25 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص دادند (همچنین تقاضا برای وسایل دﯾﺠﯿﺘﺎل ﺷﺨﺼﯽ، تلفن‌های هوشمند و گوشی‌های 3G و 4G در حال افزایش است). مؤسسه بیزینس مانیتور اینترنشنال پیش‌بینی می‌کند که تقاضای ایران برای دستگاه‌های الکترونیکی مصرفی به 10 میلیارد دلار خواهد رسید. ایران یکی از پنج کشوری است که از رشد بیش از 20 درصدی برخوردار است و بالاترین میزان توسعه را در زمینه مخابرات دارد. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران به‌همراه شرکت مخابرات ایران شبکه تلفن ثابت شهرهای کربلا و نجف را در عراق توسعه می‌دهد.
اطلاعات مهم:
دستگاه تلفن ثابت و تلفن همراه، کارت‌های هوشمند، میکروفون و بلندگو، کابل هم‌محور، اپراتورهای تلفن همراه و غیره از جمله مهمترین محصولات فناوری اطلاعات و ارتباطات صادراتی هند به ایران به‌شمار می‌رود.
ایران با حدود 80 میلیون نفر جمعیت و برخوردار از افراد تحصیلکرده و آشنا با فناوری، بدیهی است که پس از لغو اخیر تحریم‌ها، در پی رشد اقتصادی است.
ایران یکی از پنج کشوری است که از رشد بیش از 20 درصد برخوردار است و بالاترین میزان توسعه را در زمینه مخابرات دارد.
هند ششمین صادرکننده بزرگ میکروفون، بلندگو و محصولات تقویت‌کننده به ایران محسوب می‌شود.
هند در سال 2016 میلادی 12.5 میلیون دلار محصولات مربوط به فناوری اطلاعات و مخابرات را به ایران صادر کرده است.